- William Thomas Artisan Bakery - Pečivo Croissanty Koláče
- Chlebíčky - Brno - rozvoz
- Cukroví a dorty - Brno - rozvoz
- Prosetínské trubičky (kremrole)
- Italská regionální vína, Prosecco, Primitivo
- Veganské cupcakes, dortíčky, dorty
- Slovácké svatební převalované koláčky, hřebeny, jablečňáky, přírodní sirupy
- LaCompatibile - italská zrnková káva, kávové kapsle, zapůjčení kávovarů
- Tradiční ručně malovaný perník srdce, pro štěstí, z lásky
- Belcolade - belgická čokoláda pro tvoření a zdobení
- Makronky
- Na raut - smažená pečená jídla
- Tradiční vánoční cukroví
- Dárkové poukazy Narozeninky.cz
Vystřihovánky - Zámek Jilemnice
Bez daně: 53,72 Kč
Počet dílů 23 ks, Obtížnost 3, Rozměry š-v-h- 17x11x8 cm, Měřítko 1 : 250
Zámek Jilemnice
HISTORIE ZÁMKU
Malebný renesanční zámek Jilemnice se nachází ve stejnojmenné obci v Západních Krkonoších, okres Semily, kraj Liberecký. Na místě dnešního Jilemnického zámku stávala původně valdštejnská tvrz. První zmínka o tvrzi je z roku 1492, předpokládá se ale, že vznikla již ve 14. století. V 16. století byl na místě tvrze vybudován jilemnický zámek pány Křineckými z Ronova. Později zámek zdědili páni Harantové z Polžic a Bezdružic, v roce 1701 jej koupil rod Harrachů, který ho v letech 1714 – 1895 přestavěl do dnešní podoby. Rod vlastnil panství do 2. světové války, kdy bylo zestátněno, dnes je zámek v majetku státu.
Původní renesanční jádro dnešního jilemnického zámku mělo půdorys písmene „L“ se štíhlou šestibokou věží na severozápadě a se dvěma arkádami na východní straně, které byly později zazděny. Zámek byl v minulosti větší než dnes, patřily k němu dvě kuchyně se spíží, dvanáct komor, jedenáct obytných místností a kanceláří, tři sklepy v přízemí, čtyři sklepy v podzemí, pekárna, prádelna a konírna pro dvacet koní s komorou pro krmivo. Na počátku 18.stol. přestal být zámek trvalým sídlem majitelů. Po válce se na zámku střídaly různé instituce, roku 1953 sem přesídlilo i Krkonošské muzeum, které zde sídlí dodnes. Toto muzeum se může pochlubit třemi originálními expozicemi. Expozicí z počátků českého lyžování, expozicí historicko-etnografickou, jejíž součástí je neopomenutelný Metelkův ozvučený betlém z let 1883 – 1913 a Kavánovou galerií, kde si můžeme prohlídnout díla z konce 19. a počátku 20. stol.
V interiéru zámku se nám dochovaly různé typy kleneb. V západní části sídla se nachází křížové klenby a v patře klenba hvězdová. V místnostech byly rozsáhlé sbírky porcelánu (loketský, drážďanský, vídeňský, míšeňský) a skleněné servisy. Nábytek byl barokní, empírový, ale i z dob romantismu . Významné jsou i sbírky grafiky a map, obzvláště Grauparova mapa z roku 1765. Další cenností byly sbírky zbraní a loveckých trofejí. Již v 16. století se zrodil základ zámeckého parku. Kryštof Bohumír Harant se zasloužil v polovině 17. století o rozšíření zahrady o vzácné rostliny, keře a stromy, byly zde umístěny i dva nákladné vodotrysky. Pak o 25 let později se zde nachází i okrasná zahrada, obehnaná zdí, tvarované buxusové stěny, dva letohrádky, herna, dřevěná komora pro koroptve a sluneční hodiny, také zahradnický domek a ovocná a zelinářská zahrada. Můžeme zde vidět nejstarší jilemnický strom – 250 let starou lípu. Po válce park velmi zpustl. Zajímavostí zámku je určitě největší soubor cechovních štítů v České republice a nejjemnější lněná příze na světě. V blízkosti sídla se nachází vzácný soubor lidové roubené architektury Zvědavá ulička z let 1788-89.